Sunt de acord

Formulare
Accesibilitate

Execuția bugetară trimestrială 2017

Veniturile si cheltuielile bugetare se repartizeaza pe trimestre, in functie de termenele legale de incasare a veniturilor, de termenele si posibilitatile de asigurare a surselor de finantare a cheltuielilor si a deficitului bugetar si de perioada in care este necesara efectuarea cheltuielilor. Daca in urma repartizarii pe trimestre nu rezulta un echilibru intre venituri si cheltuieli se incearca amanarea unor actiuni in trimestrele urmatoare. Pentru bugetele locale se poate solicita ca subventiile de la bugetul de stat si sumele defalcate sa se acorde preponderent in acele trimestre cu dezechilibre intre venituri si cheltuieli. Repartizarea pe trimestre a veniturilor si cheltuielilor bugetare se aproba de catre Ministerul Finantelor Publice, pe capitole si titluri de cheltuieli, pe capitole si subcapitole de venituri, pe baza propunerilor ordonatorilor principali de credite, pentru bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat si pentru bugetele fondurilor speciale. De asemenea, tot acest minister aproba repartizarea pe trimestre a sumelor defalcate din unele venituri ale bugetului de stat si a transferurilor din bugetul de stat catre bugetele locale, pe baza propunerilor ordonatorilor principali de credite ai bugetelor locale, transmise de directiile generale ale finantelor publice judetene. Pentru veniturile si cheltuielile detaliate pe celelalte subdiviziuni ale clasificatiei bugetare, repartizarea pe trimestre se aproba de catre ordonatorii principali (si secundari, dupa caz), pentru bugetele proprii si pentru bugetele ordonatorilor de credite ierarhic inferiori (secundari si tertiari). (sursa: rasfoiesc.com)