PRIMĂRIA --> Strategia de dezvoltare locală

Strategia de dezvoltare locală

Strategia de Dezvoltare Locală cuprinde perioada de referință aferentă programării fondurilor structurale și de coeziune pentru perioada 2014-2020.

Strategia de dezvoltare este elaborată în conformitate cu propunerea Comisiei Europene pentru perioada 2014-2020, care prezintă conținutul esențial al unei strategii de dezvoltare locală (scurt rezumat prezentat mai jos):

Strategia de dezvoltare locală conține următoarele elemente:
(a) definirea zonei și a populației care fac obiectul strategiei;
(b) o analiză a necesităților de dezvoltare și a potențialului zonei, inclusiv o analiză a punctelor tari, slabe, oportunități și amenințări;
(c) o descriere a strategiei și a obiectivelor acesteia, o descriere a caracterului integrat și inovator de strategie și o ierarhie a obiectivelor, inclusiv ținte clare și măsurabile pentru realizări și rezultate. Strategia trebuie să fie coerentă cu programele relevante; (d) o descriere a procesului de implicare a comunității în elaborarea strategiei; (e) un plan de acțiune care să demonstreze modul în care obiectivele sunt transpuse în acțiuni;
(f) o descriere a procedurilor de gestionare și monitorizare a strategiei, și o descriere a procedurilor specifice de evaluare;
(g) planul financiar al strategiei.

Principiile de punere în aplicare specifică sunt explicate după cum urmează:

i) Strategia de dezvoltare locală este fundamentul de bază pentru dezvoltare - Strategia de dezvoltare locală oferă cadrul pentru dezvoltarea economică și socială a zonei de funcționare a parteneriatului public-privat. Strategia de dezvoltare locală are ca scop o mai bună utilizare a resurselor, integrarea activităților locale, bazându-se pe identități comune și o viziune comună pentru zonă. Aceasta poate include, de asemenea, proiecte de cooperare bazate pe nevoile actorilor locali. Strategia de dezvoltare locală este elaborată cu participarea partenerilor locali, reprezentând instituții publice, mediul de afaceri local și sectorul civil.

ii) Strategia de dezvoltare locală este pregătită într-un parteneriat public-privat la nivel local - Membrii parteneriatului public-privat se pun de acord și conlucrează pentru a defini obiectivele de dezvoltare locală și mijloacele pentru a le atinge;

iii) Pregătirea Strategiei de Dezvoltare Locală presupune o abordare de jos în sus - Elaborarea și implementarea strategiei de dezvoltare locală este ancorată în nevoile de dezvoltare locală și resursele locale, așa cum sunt percepute de către actorii locali și membrii parteneriatului;

iv) Abordarea multi-sectorială se aplică la proiectarea și punerea în aplicare a Strategiei de Dezvoltare Locală - Procesul de planificare și implementare a dezvoltării locale se bazează pe interacțiunea dintre actori și proiecte din diferite sectoare ale economiei locale.

Strategia de dezvoltare locală 2016 - 2020
Hotărâre Consiliu Local privind adoptare Strategie de dezvoltare locală