CONSILIUL LOCAL --> Hotărâri ale Consiliului Local --> Hotărâri Consiliu Local 2019

Hotărâri Consiliu Local 2019

Consiliul local exercită următoarele categorii de atribuţii:

a) atribuţii privind unitatea administrativ-teritorială, organizarea proprie, precum și organizarea și funcţionarea aparatului de specialitate al primarului, ale instituţiilor publice de interes local și ale societăţilor șiregiilor autonome de interes local;

b) atribuţii privind dezvoltarea economico-socială și de mediu a comunei, orașului sau municipiului;

c) atribuţii privind administrarea domeniului public și privat al comunei, orașului sau municipiului;

d) atribuţii privind gestionarea serviciilor de interes local;

e) atribuţii privind cooperarea interinstituţională pe plan intern și extern.

HCL ianuarie 2019
HCL februarie 2019